IDL International Diamond Laboratory: Pırlanta Sertifikası ve Pırlanta Eğitimi
      
Neden IDL ?
Pırlantanın Anatomisi
Elmas Nasıl Kesilir ?
Renkli Elmas
4C
En son trend; Pırlantada vakum
Her fırsatta ısrarla belirtiyorum, sertifikanın ne kadar önemli olduğunu. Bir pırlantanın kimlikli olduğunda daha fazla güvenle parladığını.  Aynı zamanda mücevherlerine kendi insiyatifiyle sertifika veren firmalara kızıyorum. Şık, kredi kartı büyüklüğünde kartların üzerine yazıyorlar: H VS1.

 
1)      Kime göre H VS1? Kendi taşına kendi sertifikasını veren bir kuruluşa ne kadar güvenilebilir? Bu kuruluş ne kadar objektif olabilir?

2)      Bütün taşlar H VS1 mi? Aralarında H VS2 ya da I VS1 yok mu? Tüm ürünlerinizdeki taşların hepsi gerçekten aynı kalite mi? Eğer gerçekten bunu başarabiliyorsanız tebrikler çünkü dünyada bunu başarabilmiş bir firma yok.

3)      Taşlarınızı kim denetliyor? Ayrı bir denetleme laboratuarı mı? Yoksa siz yurtdışından H VS1 aldığınızı varsayıp, tüm taşlara bu şekilde sertifika mı basıyorsunuz?

4)      14 ayar altını 18 ayar diye satmak ile K rengi taşı H diye satmak arasında ne fark var? Aynı seviyede ahlaksızlık değil mi?

5)      Bir de bazı sertikalarda VS-SI yazıyor. Hem de tektaş için. VS – SI ne demek? VS 1, VS 2, SI 1, SI 2 skalasında nerede VS – SI’ın yeri?  0.01 ct pırlantada bile aradaki fiyat farkının yüzde 25 – 30 olduğunu biliyor musunuz?

Peki diyelim ki pırlanta toptancıları böyle bir boşluk yakalamışlar, nasıl olsa cezası yok, son tüketicinin bilgisi de yok diye kartlarına istediklerini yazıyorlar. Peki bunu denetleyen kuruluşlar nerede? Senelerdir objektif laboratuvar sertifikasının gerekliliğini anlatıyorum. Acaba ne zaman sektör bu yönde bir düzeltme kat edecek ve uyduruk kart sertifikası verenler dışlanacak?

Aslında ben bu yazıda sertifikalanan pırlantaların vakumlananlarından bahsetmek istiyorum. Dünyada ilk kez GIA’in başlattığı bu uygulama ile pırlanta, sertifika ile beraber özel bir paketin içine sıkıştırılıyor. Bu paket çok özel bir teknoloji ile hazırlanıyor. Paketi açmak istediğinizde arkasında ‘Seal Open’ yani mühür açılmıştır ibaresi çıkıyor. Ticari uygulamada alıcıya taşa bakmasına izin verilmiyor. Sadece sertifikadaki bilgilere dayanarak ve vakumun içindeki taşın dıştan görüntüsüne dayanarak satın alım kararının verilmesi gerekiyor. Perakendecilerin vitrinlerinde, mağaza prestijini arttırması için vakumlu sertifikaların sergilenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunu Türkiye’de tek uygulayan kuruluş IDL uluslararası pırlanta laboratuvarı.

Vakumlu pırlanta son tüketicinin ürüne göre taş seçimi yapmasını da sağlıyor. Doğru pazarlama ile kısa zamanda Türkiye’de de trendy olacağına inanıyorum.

 
 
Yazdır | Arkadaşıma Gönder | Yorum Ekle
Diğer Son 10 Başlık
Pırlantanın sertifikası
4C
Elmas Nasıl Kesilir ?
Renkli Elmas
Elek
Sertifikalı pırlanta al istediğin yerde sat
IDL Diplomalı Özel Pırlanta Eğitimleri
"IDL Pırlanta Eğitimi" almış kuruluşlar:
Uzman Görüşü
Pırlanta Mı Yoksa Elmas Mı Daha Pahalıdır?
Tüm Haberler

Tüm Yorumlar
Hiç Bir Yorum Bulunmuyor
PIRLANTA SERTİFİKA SORGULAMA
 
Prılantanızın sertifika numarasını giriniz.
    
Sertifikaların internete girişi, sertifika tarihinden itibaren en kısa bir ay içinde yapılmaktadır. Devamı..
 
Anasayfa   |   Kurumsal   |   Pırlanta Sertifikası   |   Pırlanta Eğitimi   |   Hizmetler   |   Ücretler   |   İletişim
 
IDL(International Diamond Laboratory) © 2007|Her Hakkı Saklıdır| Detaylı bilgi için: info@idlpirlanta.com
Designed by Ideamc.com | Webpaketi.com