Elmas

Elmas sözcüğünün kökeni Yunanca Adamas’tan gelir. Fethedilemez anlamına gelen, yıkılmaz ve güçlü olanı tanımlayan bu kelime zamanla diamant kelimesine dönmüştür.
 
Adamas kelimesi ilk çağlarda çakıl taşları ve benzeri kesicilerle çizilemeyen elmasın sertliğine atıfta bulunuyor.
 
Saf karbondan oluşan elmas ( C ), birbirine sıkı sıkıya kenetlenmiş karbon atomları sayesinde dünya üzerinde şu ana kadar bulunmuş olan en sert mineraldir. Yerin yaklaşık 140 ile 190 kilometre altında yüksek ısı ( 900oC – 1300 oC ) ve basınçla ( 45 – 60 kilobar ) karbon atomları birbirine kenetlenir ve elmas oluşur. Daha sonra elmas çeşitli yer hareketleri ve volkanik patlamalarla yeryüzüne taşınır.
 
 
Önceleri nehir kenarlarından ve toprak altından çıkarılan elmas, madenciliğin ve ar-ge teknolojilerinin gelişmesiyle, okyanuslardan ve hatta buzulların diplerinden çıkarılmaya başlanmıştır.
 
 
Elmasın yapışık bulunduğu kayaçlar üzerinde yapılan karbon testleri sayesinde en genç elmasın 900 milyon yıl yaşında olduğunu biliyoruz. En yaşlı elmas ise milyarlarca yıl yaşındadır. Elmasın, evrendeki bazı yıldızların oluşumdan bile önce oluştuğu söylenir.

Bu makalede cevaplandırılan sorular :
 
Elmas nedir?, Elmas nasıl oluşur?, Elmas ne kadar zamanda oluşur?, Elmas sözcüğü nereden gelir?, Elmas hangi atomdan oluşur?, Elmasın hammaddesi nedir?, Elmas topraktan mı çıkar?, Denizden elmas çıkar mı?, Elmas ne kadar ısıda oluşur ?, Elmasın oluşumu için ne kadar basınç gereklidir?, Elmas kaç yaşındadır?, Elmasın özü nedir?, Elmas mı daha değerlidir, pırlanta mı?, Elmas doğal mıdır?